Zdrowie

Co jeść aby obniżyć cholesterol i ciśnienie?

Cholesterol może być dobry i zły, najczęściej jednak zbyt wysoki cholesterol drugiego typu może przysporzyć nam nie lada kłopotów. Dobra dieta to absolutna podstawa, aby prawidłowo funkcjonować i nie mieć problemów ze zbyt wysokim cholesterolem i ciśnieniem.

Co to jest cholesterol?

Cholesterol to w zasadzie związek chemiczny, a konkretnie lipid. W ujęciu potocznym cholesterol to substancje lipidowe, które występują w osoczu krwi. Jeśli poziom cholesterolu we krwi wynosi ponad 239 mg/dl, to ryzyko zawału jest aż dwukrotnie wyższe niż u kogoś, kto ma cholesterol niższy. Według statystyk, podwyższony cholesterol może mieć aż 7 procent Polaków. Podwyższony poziom cholesterolu jest bardzo niebezpieczny i może mieć poważne konsekwencje.

Wysokie ciśnienie tętnicze dodatkowo sprawia, że cholesterol silniej wchodzi w ściany naczyń, stąd też jeśli Twoje ciśnienie jest wysokie, musisz uważać podwójnie.

Aby obniżyć cholesterol należy zmienić nawyki żywieniowe. Ważna jest zarówno aktywność fizyczna, jak i dieta. W kuchni możesz poeksperymentować, ale przepisy na zdrowe potrawy znajdziesz też na Gar.com.pl. Dzisiaj mamy na rynku duży wybór różnego rodzaju zdrowych produktów, z których możesz przyrządzić pyszny obiad.

Co jeść, aby obniżyć cholesterol?

Z pewnością nie zdziwisz się, że aby znacząco obniżyć cholesterol należy wyeliminować z diety wszystkie ciężkie posiłki, tłuszcze oraz zredukować ilość spożywanego mięsa. Wszystkie te składniki mają w sobie dużo tłuszczu i są kaloryczne, co przyczynia się do szybkiego odkładania tkanki tłuszczowej. Jeśli więc Twoim ulubionym posiłkiem jest golonka z piwem i często ulegasz tej pokusie, istnieje duża szansa, że Twój cholesterol będzie podwyższony.

Żeby zachować zdrowie, nie musisz od razu przechodzić na wegetarianizm, choć ta dieta jest dość zdrowa i polecana dla osób mających problemy z wysokim ciśnieniem bądź cholesterolem. Wystarczy, że ograniczysz produkty mięsne, a przynajmniej zamienisz je na chudsze mięso, takie jak drób czy dziczyzna. Dobrze jest do swojej diety dodać także ryby, które mają dużo kwasów omega 3.

Najważniejsze jest jednak wzbogacenie diety o warzywa i owoce, a przede wszystkim orzechy, nasiona i inne składniki, które zawierają dużo błonnika.

Czy wysokie ciśnienie zawsze oznacza kłopoty?

Z ciśnieniem wysokim lub niskim po prostu się rodzimy. Zbyt niskie ciśnienie również nie jest dobre dla zdrowia – będąc posiadaczami niskiego ciśnienia tętniczego często możemy czuć się osłabieni i zmęczeni. Natomiast wysokie ciśnienie jest nieco bardziej niebezpieczne, gdyż jak zostało już wspomniane powoduje silniejszy wyrzut cholesterolu do naczyń krwionośnych, ponadto samo w sobie może być przyczyną zawałów.

Na wystąpienie wysokiego ciśnienia oprócz czynników genetycznych wpływa także tryb życia. Jeśli palisz papierosy, nadużywasz alkoholu, pijesz dużo kawy a dodatkowo prowadzisz siedzący tryb życia, Twoje ciśnienie może być wysokie. Warto ograniczyć używki i regularnie, chociaż raz na tydzień, uprawiać jakiś sport. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt trudne lub nie masz czasu, zrezygnuj na przykład z dojazdów do pracy na rzecz spacerów.

Shares: