Co jeść aby obniżyć cholesterol i ciśnienie?

Cholesterol może być dobry i zły, najczęściej jednak zbyt wysoki cholesterol drugiego typu może przysporzyć nam nie lada kłopotów. Dobra dieta to absolutna podstawa, aby prawidłowo funkcjonować i nie mieć problemów ze zbyt wysokim cholesterolem i ciśnieniem.

Co to jest cholesterol?

Cholesterol to w zasadzie związek chemiczny, a konkretnie lipid. W ujęciu potocznym cholesterol to substancje lipidowe, które występują w osoczu krwi. Jeśli poziom cholesterolu we krwi wynosi ponad 239 mg/dl, to ryzyko zawału jest aż dwukrotnie wyższe niż u kogoś, kto ma cholesterol niższy. Według statystyk, podwyższony cholesterol może mieć aż 7 procent Polaków. Podwyższony poziom cholesterolu jest bardzo niebezpieczny i może mieć poważne konsekwencje.

Wysokie ciśnienie tętnicze dodatkowo sprawia, że cholesterol silniej wchodzi w ściany naczyń, stąd też jeśli Twoje ciśnienie jest wysokie, musisz uważać podwójnie.

Aby obniżyć cholesterol należy zmienić nawyki żywieniowe. Ważna jest zarówno aktywność fizyczna, jak i dieta. W kuchni możesz poeksperymentować, ale przepisy na zdrowe potrawy znajdziesz też na Gar.com.pl. Dzisiaj mamy na rynku duży wybór różnego rodzaju zdrowych produktów, z których możesz przyrządzić pyszny obiad.

Co jeść, aby obniżyć cholesterol?

Z pewnością nie zdziwisz się, że aby znacząco obniżyć cholesterol należy wyeliminować z diety wszystkie ciężkie posiłki, tłuszcze oraz zredukować ilość spożywanego mięsa. Wszystkie te składniki mają w sobie dużo tłuszczu i są kaloryczne, co przyczynia się do szybkiego odkładania tkanki tłuszczowej. Jeśli więc Twoim ulubionym posiłkiem jest golonka z piwem i często ulegasz tej pokusie, istnieje duża szansa, że Twój cholesterol będzie podwyższony.

Żeby zachować zdrowie, nie musisz od razu przechodzić na wegetarianizm, choć ta dieta jest dość zdrowa i polecana dla osób mających problemy z wysokim ciśnieniem bądź cholesterolem. Wystarczy, że ograniczysz produkty mięsne, a przynajmniej zamienisz je na chudsze mięso, takie jak drób czy dziczyzna. Dobrze jest do swojej diety dodać także ryby, które mają dużo kwasów omega 3.

Najważniejsze jest jednak wzbogacenie diety o warzywa i owoce, a przede wszystkim orzechy, nasiona i inne składniki, które zawierają dużo błonnika.

Czy wysokie ciśnienie zawsze oznacza kłopoty?

Z ciśnieniem wysokim lub niskim po prostu się rodzimy. Zbyt niskie ciśnienie również nie jest dobre dla zdrowia – będąc posiadaczami niskiego ciśnienia tętniczego często możemy czuć się osłabieni i zmęczeni. Natomiast wysokie ciśnienie jest nieco bardziej niebezpieczne, gdyż jak zostało już wspomniane powoduje silniejszy wyrzut cholesterolu do naczyń krwionośnych, ponadto samo w sobie może być przyczyną zawałów.

Na wystąpienie wysokiego ciśnienia oprócz czynników genetycznych wpływa także tryb życia. Jeśli palisz papierosy, nadużywasz alkoholu, pijesz dużo kawy a dodatkowo prowadzisz siedzący tryb życia, Twoje ciśnienie może być wysokie. Warto ograniczyć używki i regularnie, chociaż raz na tydzień, uprawiać jakiś sport. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt trudne lub nie masz czasu, zrezygnuj na przykład z dojazdów do pracy na rzecz spacerów.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij