Bieganie stało się niezwykle popularne w naszym kraju. To nie chwilowa moda, a po prostu świadome podejście ludzi do własnego zdrowia. Regularne bieganie, połączone z prawidłowym odżywaniem, ma niezwykle pozytywne skutki dla ludzkiego organizmu. Dlaczego warto biegać? Jakie korzyści uzyskują osoby, które regularnie decydują się na tego rodzaju aktywność fizyczną? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania przed rozpoczęciem treningów biegowych?
Bieganie i odchudzanie
Najczęstszym powodem, dla którego ludzie decydują się biegać, jest chęć zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Nie ulega wątpliwości, że bieganie to znakomity spalacz tłuszczu. Co dokładnie mogą zyskać osoby, które cierpią na otyłość, mają nadwagę? Poprzez regularne treningi można mieć pewność, że ustabilizowany zostanie metabolizm. Metabolizm wpływa na prawidłowe spalanie kalorii, prawidłową przemianę materii. Trzeba również pamiętać, że z wiekiem metabolizm się obniża, co jest kiepską informacją dla organizmu. Dlatego, aby mieć ustabilizowany metabolizm warto biegać.
Zrzucając zbędne kilogramy, najwięcej kalorii spalimy w trakcie biegania. Co do tego nie ma wątpliwości. Przykładowo osoba, która ma 186 cm wzrostu i waży 96 kg, w trakcie godzinnego treningu spali około 1000-1100kcal. Dodając do tego odpowiednią dietę, można w prosty sposób osiągnąć ujemny bilans kaloryczny, co przełoży się na regularne spadki wagi.
Bieganie i jego wpływ na pracę serca, układu krążenia
O serce należy dbać, a poprzez bieganie można to robić w sposób znakomity. Jakie pozytywne efekty dla ludzkiego serca niesie regularny trening biegowy? Biegając, pozbywa się niepotrzebnej tkanki tłuszczowej, obniża się ciśnienie tętnicze. Jak wiadomo, zbyt wysokie ciśnienie, nadmiar tkanki tłuszczowej, to ogromne zagrożenia dla ludzkiego organizmu, gwarantujące prędzej czy później problemy z pracą serca, chorobę wieńcową. Bieganie, czyli trening tlenowy, doskonale wpływa na lepszą wydajność serca, które może pompować więcej krwi, staje się zdecydowanie mocniejsze.
Wpływ biegania na ludzkie płuca
Wśród wielu korzyści zdrowotnych, które wynikają z regularnego biegania, należy pamiętać o lepszej pracy płuc. Jaki ma to wpływ na ludzki organizm? Zwiększa się pojemność płuc, dzięki czemu są one w stanie dostarczyć organizmowi więcej tlenu. Należy pamiętać, że osoby, które regularnie biegają, nie mają problemów z tzw. zjawiskiem zadyszki.
Wzmocnienie kości i mięśni
Poprzez bieganie wpływa się na proces wzmocnienia układu kostnego oraz mięśniowego. Ludzkie kości stają się mocniejsze, dzięki czemu można unikać takich problemów, jak osteoporoza. Równocześnie budowane są różne partie mięśni, które wspaniale się modelują, pozwalają zbudować idealną i zdrową sylwetkę.
Bieganie sposobem na stres i kreatywność
Dla wielu biegaczy, każdorazowe wyjście na trening jest znakomitym sposobem na walkę ze stresem. W trakcie biegania można oczyścić umysł. Powstałe w wyniku każdej jednostki treningowej endorfiny, mają zbawienny wpływ na ludzki organizm. Tak zwany hormon szczęścia działa pozytywnie na organizm, powoduje, że biegacze są zrelaksowani, pobudzeni, mają więcej motywacji i sił do działania.
Bieganie pozwala również wydobyć z siebie ukryte pokłady kreatywności. Relaksacyjny trening może podsuwać nowe pomysły, rozwiązania, zarówno związane z życiem prywatnym, jak i zawodowym. Dodatkowo pozytywny stan jaki uzyskuje się w trakcie biegania, wpłynie na otoczenie.
Bieganie a codzienne funkcjonowanie
Biegający regularnie posiadają znacznie wyższy poziom wytrzymałości, niż osoby, których styczność ze sportem ogranicza się jedynie do transmisji telewizyjnych. Osoby biegające mają więcej sił w codziennym życiu, potrzebują mniej czasu na osiągnięcie regeneracji organizmu.
Bieganie to zdrowie, jednak nie dla każdego
Na sam koniec warto wyraźnie zaznaczyć, że mimo iż bieganie ma doskonały wpływ na zdrowotne aspekty ludzkiego życia, to jednak nie jest dla każdego. Nie każdy powinien ochoczo decydować się na regularne treningi biegowe. Dla kogo nie będzie wskazany ten rodzaj sportu? Na pewno osoby, które mają znaczną otyłość, powinny odłożyć bieganie na później. Zbyt duża nadwaga plus bieganie, to szybka droga to zniszczenia stawów. Ludzkie kości, stawy nie są po prostu w stanie znieść dużych obciążeń. Dlatego na początku, przed rozpoczęciem biegania, warto zrzucić zbędne kilogramy poprzez inny rodzaj aktywności fizycznej, np. spacery czy wizyty na basenie. Nie wolno jednak zapominać o prawidłowej diecie. Biegać nie powinny również osoby, które mają kłopoty z sercem, zbyt wysokie ciśnienie, choroby układu krążenia. Zanim podjęta zostanie decyzja o tym, by zacząć biegać, konieczna jest konsultacja z lekarzem