Moda

Wiązanie czy zapięcie – co jest lepsze, jeśli chodzi o muszkę?

Muszka, symbol elegancji i klasy, od lat zdobi męskie stroje, dodając im wyrafinowanego charakteru. Muchy zakładamy wtedy, gdy chcemy wyglądać szczególnie formalnie i elegancko. Przez to, że nie nosimy ich tak często, jak krawata bywa, że pojawia się przed nami spory problem – nie wiemy, jak zapiąć lub zawiązać muchę na swojej szyi. Dodatkowo sam wybór pomiędzy muchą zapinaną i wiązaną może budzić u nas pewne rozterki. Na co najlepiej się zdecydować?

Mucha na wiązanie czy zapięcie?

Mucha na wiązanie to symbol najwyższej elegancji i formalności, kojarzony z eleganckimi arystokratami z początku lat 20. XX wieku. Różnimy się jednak nieco od mężczyzn z wysokich klas społecznych sprzed 100 lat – nie ubieramy się tak elegancko na co dzień. To może powodować, że nie wiemy, jak zawiązać muszkę do garnituru, a nawet najbardziej formalny strój nie będzie wyglądał dobrze z krzywo zawiązaną muchą. Z tego powodu producenci tych dodatków stworzyli łatwiejszą do założenia alternatywę – muchę na zapięcie.

Chociaż niektórzy krytykują zakładanie much na zapięcie na formalne spotkania, tak naprawdę oba rodzaje much nie różnią się od siebie praktycznie niczym. Jest to także rodzaj muszki cieszący się zdecydowanie większą popularnością niż tradycyjne muszki na wiązani, bynajmniej nie tylko dlatego, że trudno znaleźć kogoś, kto nie wiedziałby, jak zapiąć muchę.

Muszka na zapięcie to przede wszystkim świetna opcja na szybkie i eleganckie uzupełnienie stroju, szczególnie gdy czas jest ograniczony. Ta opcja sprawdzi się świetnie w przypadku, gdy prowadzimy bardzo dynamiczny tryb życia i zależy nam na zaoszczędzeniu nieco czasu oraz wygodzie zakładania i zdejmowania muchy, kiedy tylko chcemy. Jest idealna na wszystkie specjalne okazje, takie jak wesela, przyjęcia lub wieczorne wyjścia.

Jak zawiązać muchę do garnituru?

Gdy wybieramy najbardziej klasyczną muchę, musimy wiedzieć, jak odpowiednio ją zawiązać. Wiązanie muchy do garnituru to sztuka, która wymaga pewnej wprawy, ale kiedy już opanujesz technikę, efekt jest niezaprzeczalnie wytworny. Jak zawiązać muchę na wiązanie?

  • Połóż muszkę na płaskiej powierzchni, z jednym końcem (szerszym) leżącym na górze.

  • Zrób pętlę na węższym końcu muszki, a następnie zawiąż ją węzłem krawata.

  • Ureguluj rozmiar muszki, aby pasowała do kołnierza koszuli.

  • Podciągnij górny koniec muszki i poustawiaj jej fałdy.

Jak zapiąć muchę do garnituru?

Zapięcie muchy do garnituru to szybka i wygodna alternatywa dla tradycyjnego wiązania. Dzięki gotowym muszkom na zapięcie, proces jest znacznie uproszczony. Jednak nawet on może powodować nieco problemów. Jak zapiąć muszkę na zapięcie? Oto kilka prostych kroków:

  • Wybierz muszkę na zapięcie o odpowiednim rozmiarze i stylu.

  • Chwyć za dłuższy koniec i włóż metalowe mocowanie w jeden z otworów, który pozwoli na uzyskanie odpowiedniego obwodu.

  • Przesuń metalową końcówkę na sam koniec taśmy.

  • Połącz metalowe elementy.

Jak dobrać muchę do garnituru?

Dobór muchy do garnituru zależy od wielu czynników, takich jak kolor i wzór muszki, styl i kolor garnituru oraz okazja, na którą zakładamy to eleganckie akcesorium, W przypadku formalnych wydarzeń, jak śluby czy bankiety, najlepiej wybrać muszkę w stonowanym kolorze, pasującym do kolorystyki garnituru lub koszuli – czarną czy granatową. Natomiast na bardziej swobodne okazje, można zaszaleć z kolorami i wzorami muszki, dodając nieco charakteru i osobowości do swojego stroju.

Shares: