Uroda

Korekta powiek – jak długo się goi?

Tym, co w największej mierze przykuwa nasze spojrzenie, są oczy i ich okolice. To właśnie od tego obszaru twarzy najczęściej zależy, czy jesteśmy postrzegani jako osoby wypoczęte i młode, czy też zmęczone, zrezygnowane, a nawet mniej atrakcyjne. Niestety z wiekiem oczy nie prezentują się już tak okazale, za co odpowiada utrata jędrności, zmarszczki i opadanie powiek, co dodaje optycznie lat. Jednak można temu zaradzić dzięki medycynie estetycznej i zabiegowi, jakim jest korekta powiek. Na czym to polega i ile trwa rekonwalescencja po korekcie powiek?

Na czym polega korekta powiek?

Blefaroplastyka to określenie, jakim nazywana jest zarówno korekta powiek górnych, jak i korekta powiek dolnych. Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry znad oka, a także z rejonu pod okiem, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Dzięki temu spojrzenie staje się pełniejsze, odzyskuje dawny wygląd, a oznaki starzenia w tym obszarze zostają zniwelowane.

Plastyka powiek to procedura wykonywana u osób, u których pojawiły się znaczne zmarszczki w okolicy oczu, wystąpił problem nieestetycznej, opadającej powieki,  zasinienia i worki pod oczami lub wyraz oczu wygląda na smutny, ponury. Często korekta powieki górnej zalecana jest również ze względów zdrowotnych. Zaawansowany problem tego typu może ograniczać pole widzenia i utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Plastyka powiek – efekty zabiegu

Aby uzyskać oczekiwany efekt, zabieg plastyki powiek jest wcześniej z pacjentem dokładnie omawiany i planowany. Podczas każdej procedury może być niezbędne dokonanie nieco innych działań związanych z ingerencją. Najczęściej plastyka powiek górnych polega na zmianie położenia lub usunięciu części skóry, mięśni czy tkanki tłuszczowej, a także repozycji gruczołu łzowego i przeprowadzeniu innych, specjalistycznych czynności. Kluczowe jest również przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, zwłaszcza w okresie rekonwalescencji. Wiele zależy też od doświadczenia specjalisty wykonującego operację powiek. Doświadczeni lekarze zajmujący się plastyką powiek górnych i dolnych przyjmują w Bieńkowscy Clinic w Częstochowie i Bydgoszczy.

Przy korekcji powiek należy uzbroić się w cierpliwość. 6 tygodni to orientacyjny czas, po którym można oczekiwać ostatecznych efektów po wykonaniu procedury, jaką jest plastyka powiek. Jak długo efekt zabiegu uda się zachować, zależy natomiast od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także metod i technik zastosowanych podczas blefaroplastyki. U wielu osób odmłodzony i pełny rezultat zabiegowy utrzymuje się przez okres około 10 lat, choć często pełne spojrzenie bez powracających problemów pozostaje na znacznie dłużej.

Korekta powiek – jak długo trwa gojenie i rekonwalescencja?

Plastyka powiek górnych i dolnych jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego jego wykonanie wiąże się z potrzebą odpowiedniego zagojenia. Po zabiegu w miejscu wykonania nacięć może występować obrzęk, zaczerwienienie skóry czy ból lub dyskomfort. Do 48 godzin po zabiegu warto stosować zimne okłady, które złagodzą ból i zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia siniaków. Lekarz przepisuje też środki przeciwbólowe. Wymagane jest spanie z twarzą zwróconą ku górze oraz unikanie przeciążeń fizycznych.

Głowa nie powinna znajdować się poniżej klatki piersiowej. Trzeba zatem pamiętać, aby po plastyce powiek unikać schylania się. W ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu należy oszczędzać wzrok i ograniczyć czytanie, oglądanie telewizji czy korzystanie z komputera. Konieczne jest również unikanie wysiłku fizycznego przez 2-3 tygodnie od wykonania korekty powiek. Po około 2 tygodniach można powrócić do aktywności zawodowej. Chociaż na efekt zabiegu czeka się zazwyczaj około 5-6 tygodni, całkowite wygojenie po przeprowadzonej procedurze wraz z wygładzeniem nierówności skórnych czy zblednięciem blizn może niekiedy potrwać do 5-6 miesięcy.

Shares: