Zdrowie

Ashwagandha: naturalny sposób na lepsze samopoczucie

Poszukiwanie cudownego leku na dobre samopoczucie i zdrowie trwa od tysięcy lat. Ashwagandha jest jednym z ziół, które stosowane było przez starożytne ludy, a dzisiejszych naukowców zachwyca szerokim spektrum działania. Dowiedz się, kiedy warto sięgnąć po ashwagandhę i jakich korzyści się spodziewać.

Ashwagandha to roślina pochodząca z Azji Południowej, która od wieków jest wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej od 3000 lat. Nazwa ashwagandha pochodzi od sanskryckiego słowa oznaczającego „siłę konia” i odnosi się do właściwości tej rośliny. Zwykło się uważać, że potrafi ona dodać olbrzymiej energii i sił witalnych każdemu, kto będzie regularnie ją zażywał. 

Ashwagandha, znana również jako witania ospała, jest rośliną z rodziny psiankowatych. Występuje w Indiach, Pakistanie, Sri Lance i Afryce Północnej. Roślina ta ma charakterystyczny zapach, do którego trzeba się przyzwyczaić: nie wszyscy uznają, że jest on apetyczny, jak zapach bazylii czy mięty.

Mimo to, warto się przekonać do wypróbowania tego specyficznego zioła. Ashwagandha posiada wiele korzystnych właściwości dla zdrowia, a także wpływa pozytywnie na urodę.

Ashwagandha a zdrowie

Ashwagandha wykazuje wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. W medycynie ajurwedyjskiej stosowana jest jako adaptogen, co oznacza, że pomaga organizmowi przystosować się do stresu. Stres jest jednym z największych czynników wpływających na nasze zdrowie, dlatego ważne jest, abyśmy mieli narzędzia, które pomogą nam sobie skutecznie z nim radzić.

Ashwagandha pomaga również w redukcji stanów zapalnych i bólu. Związki zawarte w tej roślinie mają działanie przeciwzapalne, co zmniejsza negatywne skutki stresu oksydacyjnego i obniża ryzyko występowania poważnych chorób. Ashwagandha jest również stosowana w leczeniu chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń, jako wsparcie farmakologicznej terapii.

Dowiedziono, że omawiane zioło wpływa również pozytywnie na układ nerwowy. Badania wskazują, że ashwagandha może pomóc w zmniejszaniu dolegliwości związanych z występowaniem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Ponadto, ashwagandha ma właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że pomaga w ochronie komórek przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Ashwagandha a uroda

Ashwagandha jest także ziołem doskonale sprawdzającym się w pielęgnacji. Związki zawarte w tej roślinie pomagają wzmocnić włosy i paznokcie oraz poprawić stan skóry. Zwiększa pigmentację włosów, przez co może pomóc w walce z siwizną; niektóre badania potwierdzają, że roślina zmniejsza ryzyko przedwczesnego łysienia. 

Jak stosować ashwagandhę?

Ashwagandha w kapsułkach i w proszku to najwygodniejszy sposób przyjmowania rośliny, szczególnie jeśli nie możemy przekonać się do jej specyficznego zapachu. Dostępna jest jednak również w formie ekstraktów zakraplanych pod język i herbatki. 

Dawkowanie ashwagandhy może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i celów. Zwykle zaleca się przyjmowanie 300-500 mg ashwagandhy dziennie. Roślina może być przyjmowana na czczo lub po posiłku, w zależności od preferencji.

Ashwagandha może być stosowana jako suplement diety lub jako składnik kosmetyków. W przypadku suplementacji należy zawsze stosować się do zaleceń producenta i nie przekraczać zaleconych dawek. Należy mieć świadomość, że ashwagandha może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, dlatego konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza lub farmaceuty przed jej zastosowaniem. 

Shares: