Mają swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Dla wielu z nas ich zbieranie to sposób na odprężenie i relaks na łonie natury. Trudno jednoznacznie ocenić ich smak. Jedni go uwielbiają, inni zaś nienawidzą.
Bo choć grzyby bez wątpienia mają nam wiele do zaoferowania, to niestety przez lata były przedmiotem sporu między tymi, którzy uważali je za korzystne dla zdrowia, i tymi, którzy zdecydowanie odradzali ich spożywanie. Jednak teraz sytuacja nieco się wyklarowała, bo o grzybach wiemy już dużo więcej. Zatem, jeśli nadal masz wątpliwości, czy warto je spożywać, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego wiele ciekawych informacji i obiecujemy, że spojrzysz na grzyby łaskawszym okiem. A może nawet polubisz poranne wyprawy na zbiory? Zapraszamy!
Grzyb grzybowi nierówny
Nawet dziecko wie, że nie wszystkie grzyby można jeść. W lesie znaleźć możemy zarówno takie, które dostarczą naszemu organizmowi wiele korzyści, jak i takie, które są trujące, a ich spożycie może skończyć się katastrofą. Grzyby jadalne też różnią się od siebie. Nie wszystkie posiadają taką samą ilość składników odżywczych. Są jednak nawet takie, które wystawia się na światowych aukcjach, a osoby lubujące się w ich smaku gotowe są wydać naprawdę sporo pieniędzy właśnie po to, aby nabyć określony okaz. Jednak aby poznać walory smakowe i zdrowotne grzybów wcale nie musimy płacić za nie fortuny. Wystarczy wybrać się do lasu lub pobliskiego sklepu. Tam również każdy znajdzie coś dla siebie.
Witaminy w kapeluszu
Mało kto wie, że grzyby to niezłe źródło witamin. Zawierają one witaminę C, D i E, a także witaminy z grupy B. Nie są więc gorsze od owoców i warzyw. Co jeszcze dobrego mogą zrobić dla naszego zdrowia? Naprawdę wiele! Grzyby to doskonałe wsparcie odporności. Bez wątpienia można nadać im miano naturalnych antybiotyków. Pomagają organizmowi walczyć z zarazkami i alergią, a także redukują poziom cholesterolu. Co jeszcze dobrego można powiedzieć o grzybach? Ta informacja z całą pewnością zaciekawi zwłaszcza panie, ponieważ grzyby to doskonała broń przeciwko upływowi czasu. Ich spożywanie pozwala opóźnić proces starzenia się skóry, dzięki czemu przebarwienia czy zmarszczki jeszcze długo nie zagoszczą na twarzy. A jeśli należysz do grona osób odchudzających się to dobra wiadomość jest taka, że jedzenie grzybów na pewno nie sprawi, że twoja waga podskoczy. Są one bardzo niskokaloryczne, a do tego zawierają sporo białka i błonnika. Nie znajdziesz w nich więc niczego, co mogłoby zniweczyć Twoje starania o szczupłą sylwetkę.
Co jeszcze warto wiedzieć o grzybach?
Na pewno to, że nie powinno podawać się ich małym dzieciom. Jeżeli więc twoja pociech nie ukończyła jeszcze trzeciego roku życia, powstrzymaj się z wprowadzaniem tego składnika do jej posiłków. Natomiast menu starszych dzieci można poszerzyć o pieczarki. Ważne tylko, aby nie były one surowe. Co jeszcze warto wiedzieć? A na przykład to, że najwięcej wartościowych dla organizmu składników odnajdziemy w grzybach gotowanych i suszonych. Z kolei najmniej posiadają ich te smażone. A jeśli już o grzybach suszonych mowa, to warto w tym miejscu wspomnieć, że podawane w tej formie mają najwięcej kalorii. Jeżeli natomiast Twój organizm jest nieco osłabiony po antybiotykoterapii, to koniecznie sięgnij po pieczarki. Usprawnią one pracę organizmu i pomogą mu się zregenerować. Ciekawą informacją na temat pieczarek jest również fakt, że są to jedyne grzyby, które śmiało możesz spożywać na surowo. Tylko one nie wymagają, bowiem, obróbki termicznej czy wcześniejszego ususzenia (pamiętajmy jednak, aby surowych grzybów nie podawać dziecku). Na koniec koniecznym wydaje się też przypomnieć, że różne grzyby mogą być do siebie bardzo podobne. Czasami naprawdę trudno odróżnić te jadalne od trujących. Dlatego jeżeli nie jesteś pewien, czy okaz którego znalazłeś na pewno nadaje się do spożycia, to lepiej nie ryzykuj i nie zabieraj delikwenta do domu. Czasami naprawdę lepiej odpuścić i pozostawić atrakcyjnie wyglądające znalezisko w lesie, niż cierpieć później z powodu zatrucia organizmu.