Budownictwo

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Trudno wyobrazić sobie niekorzystanie z energii elektrycznej. Polski przemysł korzysta z wielu źródeł, które dostarczają prąd elektryczny. Dzięki temu możliwe jest korzystanie ogrzewania, niezależnie czy jest ono gazowe czy węglowe. Jednak takie źródła energii mają także destrukcyjny wpływ na środowisko. Dlatego wydaje się niezbędne korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Tutaj doskonałym wyborem są panele fotowoltaiczne, które można łączyć z każdym źródłem ciepła. Oczywiście zakup i montaż nie jest tani, na szczęście można skorzystać z pożyczki na OZE.

Panele fotowoltaiczne – poznaj na czym polega ich działanie?

panele słoneczne do domuPanele fotowoltaiczne pozwalają na uzyskanie tzw. zielonej energii. Przekształcają one energię słoneczną w energię elektryczną. Oczywiście nie wystarczą same panele. Tutaj konieczny jest odpowiedni system PV. Składa się on z ogniw fotowoltaicznych, które odpowiadają za produkcję prądu z promieni słonecznych. Z kolei inwerter zamienia prąd stały w zmienny. Następnym elementem jest licznik produkcji oraz zużycia energii. Niezbędne jest także okablowanie instalacji oraz zamontowanie akumulatora wyposażonego w panel ładowania. Warto tutaj wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna nie wpływa w żaden sposób na środowisko naturalne. Tworzenie elektrycznych fotonów nie jest szkodliwe. Takie instalacje można wykonywać na każdym rodzaju dachu, a także na podjeździe czy kostce brukowej. Ważne jest jednak, aby żaden element nie zasłaniał dostępu do słońca. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym koszeniu trawy i nie umieszczaniu instalacji pod drzewami.

Poznaj wydajność paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne pracują przez cały rok. Jednak ich wydajność uzależniona jest od nasłonecznienia. Panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii w nocy, podczas silnego zachmurzenia czy mgły. Nie mogą być także przykryte śniegiem. Najwięcej energii zyskuje się w okresie letnim. Często wtedy też produkowana jest nadwyżka energii, której nie można zmagazynować, natomiast można przesłać ją do sieci, co generuje przychody dla właściciela. Oczywiście należy podpisać stosowną umowę z dostawcą energii.

Poznaj koszty instalacji fotowoltaicznej

Miesięcznie nie ponosi się żadnych kosztów użytkowania instalacji fotowoltaicznej. Natomiast najdroższa jest sama instalacja i zakup paneli. Na cenę wpływa rodzaj ogniw fotowoltaicznych, warunki montażu, a także samo zapotrzebowanie budynku na energię. Koszty będą oscylować na poziomie 20-25 tys. zł, przy czym warto wiedzieć, że panele słoneczne pracują przez wiele lat, a eksploatacja układów fotowoltaicznych może wynosić nawet 30 lat. Należy pamiętać, aby wybierać takie panele, które objęte są długoletnią gwarancją.

Kiedy inwestycja się zwróci?

zielona energiaEnergia fotowoltaiczna jest pozyskiwana ze słońca, zatem w 100% darmowa, a więc aby wytwarzać prąd nie trzeba korzystać z żadnego paliwa. Jest to bardzo korzystne pod względem finansowym. Jednak największym problemem bywa cena za zakup i montaż. Choć zwróci się on już w ciągu kilku lat, wszystko uzależnione jest od nasłonecznienia, a także sprzedaży nadwyżki naprodukowanej energii. Koszty instalacji są niemałe, jednak pożyczka na OZE może je pokryć. Raty są korzystne do spłaty i nie odczuje się ich w znaczący sposób ani w budżecie domowym ani tym bardziej przedsiębiorstwa, zwłaszcza że eksploatacja paneli nie będzie generować wysokich opłat. Pożyczka na OZE może wynosić nawet 15 mln zł. Wtedy umożliwia zmianę całego źródła ogrzewania i np. skorzystanie z instalacji pompy ciepła. Taka pożyczka dedykowana jest do dużych przedsiębiorstw. W tym przypadku okres spłaty wynosi maksymalnie 15 lat. Z kolei oprocentowanie może wynieść 0,25% w skali roku. Pożyczka może być przeznaczona także na urządzenia wytwarzające energię elektryczną w procesie kogeneracji z odnawialnych źródeł takich jak biomasa, biogaz, energia ziemi czy woda.

Niewątpliwie inwestycja w panele fotowoltaiczne jest bardzo korzystna. Można sporo zaoszczędzić, a jednocześnie dla osób decydujących się na nią przewidziane są specjalne odliczenia w podatkach. Warto również skorzystać z dofinansowania czy nisko oprocentowanych pożyczek. Należy wiedzieć, że jest to korzystne zarówno dla gospodarstw domowych, rolnych, budynków użytku publicznego, jak i budynków komercyjnych.

Shares: