Bezpieczeństwo na budowie. O czym każdy pracownik i pracodawca muszą pamiętać, choć często zapominają?

Bezpieczeństwo to podstawa, to fakt, z którym trudno się nie zgodzić. Jednak jak pokazują statystyki wciąż rośnie liczba wypadków, gdzie niestety prym wiodą te na budowie. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest naprawdę sporo. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam o czym należy pamiętać, aby ograniczyć ryzyko. Powinniście pamiętać, że niezwykle ważny jest zakup i montaż wysokiej jakości rusztowań.

Odpowiednie zabezpieczenia są najważniejsze

Praca budowlańców jest nie tylko ciężka, ale może być także niebezpieczna. Na szczęście można w znacznym stopniu zniwelować ryzyko wypadków, stosując odpowiednie zabezpieczenia. Niestety wielu pracodawców zapomina o zaopatrzeniu pracujących osób we właściwy sprzęt asekuracyjny. Z kolei i pracownicy nie są bez winy, bo nawet jeżeli go posiadają, to nie zawsze stosują, a przecież bezpieczeństwo jest najważniejsze, choć swoją drogą przepisy BHP jasno określają konieczność stosowania form zabezpieczających, a nieprzestrzeganie tych przepisów może wiązać się z otrzymaniem wysokiej kary finansowej. Pracując na wysokości koniecznie trzeba stosować pasy zabezpieczające, a także asekuracyjne, które chronią przed upadkiem. Niezbędne jest również noszenie kasków, które chronią przed urazami głowy. Trzeba także pamiętać, że strój powinien być dostosowany nie tylko do pogody, ale także rodzaju i warunków pracy. Oczywiście odzież musi być wygodna i zapewniać komfort termiczny, ale nie może też ograniczać ruchów. Koniecznie trzeba też stosować odpowiednie buty z podeszwą antyprzebiciową, która jednocześnie jest antypoślizgowa i mające podnosek na przedniej części cholewki. Istotne znaczenie mają także rękawice robocze, które powinny być wykonane z materiału odpornego na substancje chemiczne, a także przecinanie.

Szkolenia BHP

Prawo budowlane, a także kodeks pracy przewidują konieczność przeprowadzania okresowych szkoleń BHP dla wszystkich pracowników budowlanych. W zależności od profesji odbywają się one raz na 2-3 lata. Zaniedbanie tej kwestii może skutkować karą nałożoną przez Państwową Inspekcję Pracy. Również osoby zarządzające, czyli kierownicy budowy i brygadzista także muszą przechodzić okresowe szkolenia BHP. Jednocześnie to oni muszą kontrolować przestrzeganie przepisów prawa budowlanego przez pracowników i w razie wystąpienia nieprawidłowości odpowiadają za wszelkie błędy.

Stan sprzętu i montaż rusztowań jest bardzo ważny

Niektóre sprzęty powinny przechodzić okresowe kontrole Urzędu Dozoru Technicznego. W razie jakichkolwiek problemów technicznych pracownicy powinni zgłosić ten fakt brygadziście, a sprzętu w żaden sposób nie można już eksploatować. Bardzo ważne jest także montowanie rusztowań. Otóż trzeba pamiętać, aby wybierać tylko te najwyższej jakości, a także odpowiednio i z największą precyzją je montować. Producent rusztowań w specyfikacji sprzętu podaje instrukcję, w jaki sposób rusztowanie może być eksploatowane, jakie są dopuszczalne obciążenia i w jaki sposób należy łączyć poszczególne elementy. Jeżeli powierzchnia jest nierówna bądź teren miękki i niespoisty, powinien być uprzednio utwardzony. Można także stosować inne sprzęty typu podnośniki ruchome, które mogą służyć do dostarczania materiałów budowlanych na kolejne kondygnacje rusztowania. Rusztowanie nie powinno być montowane w pośpiechu i powinna tę pracę nadzorować osoba, która posiada właściwe kompetencje.

Zatrudnienie pracowników bez uprawnień

Wielu pracodawców chcąc zaoszczędzić zatrudnia niewykwalifikowanych pracowników, którzy nie mają kompletnie pojęcia o wykonywanej pracy. Tacy pracodawcy liczą, że nowi pracownicy szybko przystosują się do panujących warunków i nauczą swoich obowiązków, a to duży błąd. Otóż takie postępowanie jest nielegalne, a ponadto znacząco wpływa na bezpieczeństwo. Niewykwalifikowany pracownik stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych, dlatego też jeżeli chce się zatrudnić osobę bez doświadczenia musi ona przejść odpowiednie szkolenie.

Na samym końcu przypominamy także, że odzież pracowników musi być dostosowana do pory roku, a w razie występowania bardzo wysokich temperatur czas pracy powinien być zdecydowanie krótszy. Ponadto pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wodę. Z kolei zimą przy ujemnych temperaturach pracownikom należy się posiłek regeneracyjny. Trzeba także przestrzegać Kodeksu Pracy odnośnie ilości przepracowanych w danych warunkach godzin.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 656

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *