Marzenia o tym, by spełniły się wszystkie życzenia, wbrew pozorom nie dotyczą tylko dzieci. Osoby dorosłe też bardzo często cechuje myślenie życzeniowe i rozmyślania o tym, co by było, gdyby…
Zwolennicy afirmacji twierdzą, że takie częste rozmyślania na temat swoich pragnień i przekonanie o tym, że uda się je osiągnąć, wystarczą do tego, by faktycznie je spełnić. Czy rzeczywiście jest to takie proste? Czy wystarczy tylko o czymś pomyśleć, by stało się to faktem? Czym są afirmacje i jak je stosować? Spróbujmy poszukać odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Co by było, gdyby…
Rozmyślania na temat swojej przyszłości dotyczą każdego. U niektórych marzenia rozpoczynają się w umyśle i na nim kończą, nigdy nie znajdując odzwierciedlenia w rzeczywistości. U innych zaś niemal zawsze nabierają realnego kształtu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż zwolennicy afirmacji twierdzą, że pierwsza grupa osób nie ma wystarczającej wiary we własne możliwości i z góry zakłada porażkę, do której faktycznie dochodzi. Druga zaś wie, czego chce, potrafi to nazwać i wierzy w to, że się uda, odważnie krocząc do wyznaczonego celu.
Afirmacje można zdefiniować jako powtarzaną często w myślach lub na głos sentencję odnoszącą się do tego, o czym marzymy, co chcemy osiągnąć, co chcemy, żeby się spełniło. Zgodnie z tą teorią wypowiadane głośno życzenie ma szansę się spełnić. Istotną rolę w owej teorii odgrywa inna, uwzględniająca zasadę przyciągania dobrej energii. W myśl tej zasady, jeśli zakładamy od razu, że coś się uda i nie przyjmujemy do wiadomości możliwości porażki, całą swoją uwagę skupiamy na dobrej energii, wzmacniając wewnętrzną motywację do działania. Analogicznie odpychamy od siebie złą, która jest źródłem frustracji i porażek.
Afirmacje w starciu z rzeczywistością
Podobnie jak w przypadku wielu innych teorii dotyczących psychologicznych mechanizmów działania, tuż obok zwolenników twierdzenia pojawiają się jego przeciwnicy. Nie inaczej jest z afirmacją. Trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która grupa ma rację, bowiem myśleniu życzeniowym, zwłaszcza w jego skuteczności, ogromną rolę odgrywają indywidualne przekonania.
Faktem z całą pewnością pozostaje to, iż afirmacja pozwala jasno sprecyzować swój cel, co z kolei ułatwia dążenie do jego realizacji. Często bowiem nie potrafimy nazwać tego, co chcemy osiągnąć. Wiemy tylko, że potrzebujemy jakieś zmiany, ale niekoniecznie mamy świadomość, jaki powinna mieć ona charakter. Nazwanie swoich potrzeb pomaga podjąć konkretne działanie mające na celu ich realizację. Trudno jednak oczekiwać, że bez wysiłku i własnej pracy uda się wypracować konkretne, pożądane zmiany w jakości naszego życia.
Niemniej jednak warto spróbować pozytywnego myślenia, bo z całą pewnością przyniesie ono więcej dobrego niż złego. Aby afirmacja była skuteczna, sentencja, która ją tworzy, powinna odnosić się do konkretnego pragnienia, marzenia lub stwierdzenia. Należy wypowiadać ją często, z pełną świadomością i przekonaniem. Potem pozostaje już tylko czekać na to, co przyniesie los.